مجله الکترونیکی صحت

سلامتی و بهداشت

دانستنیهایی برای آنها که به تازگی صاحب یک نوزاد کاکل زری شده اند

مریم محمدی

کارشناس مسئول بهداشت خانواده

1- چرا نوزادتان سر پستان را گم می کند؟

بعضی از نوزادان بازتاب سینه یابی قوی دارند. اینان بقدری در شروع شیرخوردن بی تاب و بی قرارهستند که بارها و بارها نوک سینه مادر را که برای شیر دادن به آنها عرضه شده و در نزدیکی دهانشان قرار دارد به دعان می گیرند و رها می کنند. اگر نوزاد شما نیز در زمره این نوزادان بسیار مشتاق است او را باید لحظاتی بغل کنید،آرام به پشتش بزنید،آرامش کنید و سپس سینه را به دهانش بگذارید .

2- چرا در شروع شیر خوردن بیقراری می کند؟

بعضی از نوزادان به محض شروع شیر خوردن از خود بی تابی نشان می دهندبه این معنی که مثلا نوزاد پس از سه ساعت خوابیدن اینک گرسنه شده و از خواب بیدار شده است، شما پستان را به دهان او می گذارید و نوزاد با ولع شروع به مکیدن می کند اما هنوز چند مک بیشتر به سینه نزده که سینه را رها می کند و گریه را سر می دهد گاهی در این مواقع شما به خوبی متوجه می شوید گه شیر در گلویش پیچیده و وی برای خروج شیر و تخلیه آن از گلو و بینی خود به زحمت افتاده است شما دوباره سینه خود را به طرف او می برید نوزاد در حال گریه و بی تابی از گرفتن سینه خودداری می کند اما پس از آرام شدن سینه را می گیرد و این بار با آرامش مشغول شیر خوردن می شود.

برای توجیه علت این رفتار عجیب نوزاد که ممکن است شما را شگفت زده و دستپاچه کند به این توضیحات توجه بفرمایید:

سینه های شما اگر چه شیر دارد اما نوزاد با شروع مکیدن پستان باعث تحریک هورمونی شدیدی می شود که به دنبال آن ناگهان مقدار زیادی شیر از سینه جهش و فوران می کند نوزاد فادر به فرو دادن و بلعیدن ناگهانی این مقدار زیاد از شیر نیست و احتمالا پریدن مقداری شیر به پشت حلقش او را ناراحت می کند در این صورت دست از شیر خوردن می کشد و گریه را سر می دهد اگرعلت این باشد شما می توانید کمی از شیر خود را سریعا بدوشید تا از وفور و جریان شدید خروج آن کاسته شود و سپس نوزاد را که اکنون کمی آرام شده است و دوباره دنبال سینه می گردد تغذیه نمایید.

اگر این قضیه همیشه تکرار می شود می توانید هر بار پیش از شیر دادن کمی از شیر خود را بدوشید تا از شدت فوران ناگهانی آن کاسته شود و سپس به نوزاد شیر بدهید و شاید بهتر باشد در هر بار شیر دهی فقط از یک سینه شیر بدهید.

راه دیگری که برای کاهش دادن این حالت فورانی پیشنهاد شده این است که در هنگام شیر دادن به پشت بخوابید. زیرا در این حالت جریان شیر آهسته تر است. .

3- چرا هنگام شیر خوردن سینه را رها می کندو به پیچ و تاب می افتد؟

شاید گاهی ملاحظه کرده باشید که نوزادتان درحدود یک دقیقه پس از شیرخوردن به پیچ وتاب می افتد وسینه را رها می کند ودرحالی که به خود می پیچد گریه راسر میدهد وگاهی نیز اندکی مدفوع دفع می کند یکی دودقیقه بعد این ناآرامی ها پایان پذیرفته ونوزادسینه راگرفته وباآرامش به خوردن شیر ادامه می دهد.

برای توجیه علت این ناراحتی باید گفت که این حالت نمایشگر فعالیت یک عکس العمل ناخودآگاه طبیعی به نام بازتاب معدی- روده ای است که بطور معمول کم وبیش درهمه نوزادان وجوددارد.

راه چاره این است که شما دراین حالت یکی دودقیقه صبرکنید، شکم نوزادرا بطور ملایم مالش دهید واگردرد وبی تابی  نوزاد ازحد بگذرد یک قاشق چایخوری گریپ میکسچر یا گریپ واتر به او بدهید. پس از یکی دو دقیقه نوزاد آرام خواهد گرفت وشما می توانید شیردادن به او را ازسربگیرید .

4- چرا هنگام شیر خوردن می خوابد؟

نکته دیگری که ممکن است برای نوزاد شما هم پیش آمده باشد این است که نوزاد برای شیر خوردن گریه می کند اما به فاصله کوتاهی پس از آنکه شما سینه را دردهانش گذاشتید به خواب می رود سپس ده دقیقه بعد مجددا برای شیر خوردن از خواب بیدار می شود وباز پس از چند مک که به سینه می زند دوباره خوابش می برد. این قضیه نیز نباید شما رانگران کند این حالت مخصوص بعضی از نوزادان تازه به دنیا آمده وبه خصوص نوزادان کوچک وبا وزن کم است. توصیه می شود که دراین موارد نوزاد را نوازش کنید به گوشه های لب وگونه های او دست بکشید گوشهایش رابمالید وسعی کنید وی را بیدار نگه دارید اما به هر حال خیالتان راحت باشد که این مشکل چند روزی بیشتر دوام ندارد وبه زودی نوزاد شیرش را با میل وبه مدت کافی خواهد خورد.

اما ذکر این نکته بجاست که اگرمادری متوجه شد که نوزادش همیشه خواب است، برای شیر خوردن اصلا بیدار نمی شود، به هنگام گرسنگی ساکت است وگریه نمی کند واین حالت به طول انجامیده است بهتراست باپزشک مشورت کند.

 

منبع: کتاب «دکتر، نوزاد من»، مؤلف: دکتر احمد مدنی، فوق تخصص نوزادان

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهارم مرداد ۱۳۸۶ساعت 11:34  توسط کارشناس بهداشت